Soňa

Život v jednom roku, 21.8.2015

Volám sa Soňa a minulý rok som odišla na výmenný pobyt do Írska! Strávila som tam úžasných 10 mesiacov. Mám 17 rokov svoje 17-náste narodeniny som oslávila so svojou hosťovskou rodinou v Írsku. Som jedináčik (veľmi dôležitá informácia na neskôr).

Takže na svoj výmenný vysnívaný pobyt som odišla 21.8 2014. Hoci na letisku padlo veľa sĺz každá jedna stála za to. Letela som z Viedne pretože som bola jediná Slovenka takže som bola v bande rakúšanov, ktorý asi nechápali zmysel výmenného pobytu a to rozprávajte po anglicky. Na letisku nás už čakalo EF so svojimi ružovými vlajkami odškrtali si jednotlivé mená a všetci spolu s nemeckými študentmi sme sa presunuli do autobusu a potom na Maynooth University, kde sme strávili 3 dni “príprav” na to ako to bude asi na našom pobyte vyzerať.

Po 3 dňoch nastal čas presunúť sa k svojim hosťovským rodinám. S mojou hosťovskou sestrou sme boli veľmi nervózne, no keď sme prišli na veľké parkovisko kde už čakali rodiny na svojich študentov. Moja hosťovská mama a sestra nás privítali a všetci sme sa presunuli domov. Bývala som pri malom asi trojtisícovom mestečku blízko hranice Severného Írska, ktoré sa volalo Monaghan. Miesto kde som bývala sa nedá nazvať ani dedinou bola to taka “country side” niečo ako vidiek s 5 domami v dohľade! No to že som nebývala v rušnom meste sa kompenzovala neuveritelne krásnou oblohou a prírodou. Sama niesom veľmi typ človeka, ktroý si potrpí na ticho les okolo to vôbec ale keď som ležala večer na trampolíne za domom a sledovala oblohu chcelo sa mi plakať aké t bolo krásne žiadne rušivé pouličné osvetlenie, trúbenie áut -ticho- len ja a príroda.

Ako som už vyššie spomínala som jedináčik a moja hosťovská rodina mala 7 členov bola to mama a 5 detí a pes Bingo! No a ešte moja hosťovská sestra z Nemecka. Celkovo nás bolo doma 8. Boli tam dvojičky dve dievčatá a chlapec všetci boliu mladší odomňa no brat bol asi len o pár mesiacov mladší. Verte mi v takomto dome ste sa nemali kde skryť, ani kúpelna nebola bezpečná, všade kam ste sa pohli niekto bol! No nebojte sa veľká rodina je úžasná, síce niekedy nemáte kam ujsť, no nikdy nieste sami, nemáte šancu sa nudiť alebo smútiť za domovom, pretože tie malé hyperatívne opičky, ktoré majú nevybitnú batériu alebo ja neviem čo vás stále nejako zamestnajú. Kedže deti milujem bola som rada že tam boli aj také menšie síce som Frozen, Minnie Mouse a Lego vo filme videla asi tak milion krát a viem to naspamäť bolo to super.

Myslím, že škola je tá posledná vec na, ktorú myslíte pri výmennom roku ale nesmiete ju zanedbať s porovnaní s naším školským systémom to je niečo úplne iné. Konkrétne na mojej škole to bolo viac praktické a určite menej náročné ako naša škola kedže máte aj menej predmetov ako u nás. Škola je však nekonečne dlhé, zabudnite na to, že možete spať dlho lebo začína o 09:00 radšej by ste zčínali o 08:00 ráno ale o 14:00 už boli doma, ako začali o 09:00 ráno a o 17:00 sa vrátili. Moja škola bola maličká bolo tam niečo cez 200 študentov, ciže každý sa s každým poznal.

Rýchlo teda vedeli že sme výmenní študenti teda študentky, bol tam len jeden chlapec ale bol bv úplne inom ročníku. Íri sú veľmi milí a tak k nám prišla skupina asi 8 žiakov aby nás privítali vychrlili na mňa mená no ja som si zapamätala asi jedno moje meno síce nie je príliš ťažké na zapamätanie ja tak sa ma asi 5-krát spýtali ako sa to vyslovuje a čo znamná ten trojuholník nad písmenom N kedže netuším ako by som im vysvetlila že je to mäkčeň a v slovenčine je to veľmi používaný znak a nie je to trojuhilník plus moja angličtina vtedy bola veľmi mizerná tak som povedala veľmi múdru vetu. “to je znak, ktorý robí písmenko mäkké” asi ešte 15 minút potom som nevedela pochopiť čo som to vlastne povedala a ako komicky to znie. V Írsku sú celkovo tie školy striktnejšie ako na Slovensku žiaden make up, uniformy, žiadne mobily a žuvačky. Učitelia su predsa len nad ľudia, tí choili v svojom oblečení s make upom so žuvačkou v ústach a mobilom v ruke. Samozrejme tam boli aj veľmi milií učitelia, ktorí absolutne neriešili či sa hráte s mobilom alebo nie. Žiaci boli naozaj milí a snažili sa s nami komunikovať a niektorí aj opravovať keď sme povedali niečo zle. EF tour som nevyužila, pretože prvá bola do Londýna, kde sa spoznáte aj s Anglickými výmennými študentmi. Ja som ale v Lonýne bola presne v ten istý čas no rok dozadu takže, som tam nešla Dublin som mala necelé 2 hodiny autobusom od svojho mesta takže sa mi to neoplatilo ešte tam bolo jedno mesto no ani za nič si nespomeniem aké ale v tom čase som nebola v Írsku.

Na výlety som chodila síce jednodňové ale skôr len s kamarátkou z Fínska alebo dalšími holkami zo školy, alebo s našou super kordinátorkou.

Úprimne práve teraz závidím všetkým, ktorý sa chystajú na odlet do svojej hosťovskej krajiny. Veľmi rada by som sa s nimi vymenila. Už to sú takmer 3 mesiace čo som doma, no stále spomínam na všetkých úžasných ľudí na svoju hosťoskú rodinu na všetky zážitky.

Výmenný rok je tá najlepšia vec, ktorú môžete spraviť! Dá vám to do života strašne veľa. Pomôže vám to vyrásť a neskutočne tam dospejete, nájdete si priateľov v každom kúte sveta, nájdete svoj druhý domov, druhú rodinu budete naozaj perfektne rozrpávať po anglicky a v poslednom rade spravíte si úžasné zážitky, spoznáte krajinu zvyky a tradície a budete odchádzať s úžasnými spomienkami z danej krajiny.

Cenová ponuka

Zašlite nám žiadosť o nezáväznú cenovú ponuku.

Všetky informácie o zájazdoch

Vyžiadaj si náš katalóg a my ti ho ochotne a zdarma zašleme na tvoju adresu.

Cenová ponuka +421 (2) 3217 90 07